Sprytne sposoby na przedłużenie żywotności ubrań

Statystyczny mieszkaniec Europy Zachodniej wyrzuca do kilkudziesięciu kilogramów ubrań rocznie. Mimo szczegółowych informacji na metce o sposobie prania, maksymalnej temperaturze prasowania, rodzaju tkaniny często nie stosujemy się do tych zaleceń. Powoduje to rozciąganie się lub kurczenie materiału, mechacenie czy utratę kolorów, a w konsekwencji takie ubranie szybko ląduje w koszu. Przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek, dzięki którym ubrania dłużej będą wyglądały jak nowe i dłużej Wam posłużą.

ubrania powieszone obok siebie w różnych kolorach

Sposoby na długowieczność ubrań

  • Postępuj z każdą tkaniną zgodnie z jej specyfikacją. Bawełnę na przykład można prać w zimnej lub ciepłej wodzie z dodatkiem uniwersalnych detergentów. Wełny nie pierzemy w ciepłej wodzie, ponieważ bardzo łatwo się ona kurczy. Znacznie lepiej wyprać ją ręcznie w chłodnej wodzie, a suszyć w stanie rozłożonym. Wiskoza z kolei ma właściwości podobne do bawełny. Poliester szybko schnie bez żadnych dodatkowych zabiegów, nie jest jednak odporny na wysoką temperaturę, dlatego należy zachować ostrożność podczas jego prasowania. Jeansy zdecydowanie nie lubią prania. Każde kolejne pranie negatywnie wpływa na ich formę oraz wypłukuje odrobinę koloru ze spodni. Przy praniu jeansów najlepiej nie używać płynu do płukania tkanin.
  • Segreguj odzież przed praniem – eksperci radzą, by segregować ubrania na pięć grup – czarne, ciemne, białe, jasne oraz delikatne – i prać je osobno. Dzięki temu mamy pewność, że kolory nie będą się przenikać a dodatkowo delikatnie tkaniny będą odpowiednio chronione.
  • Sprawdź kieszenie przed umieszczeniem ubrania w pralce – nie ma nic gorszego niż pozostawienie w kieszeni białej koszuli paragonu lub kawałka ciemnej tkaniny, która może zafarbować. Pamiętajmy, żeby za każdym razem sprawdzać wszystkie kieszenie przed umieszczeniem ubrania w pralce.
  • Zainwestuj w suszarkę do ubrań – to w miarę nowe rozwiązanie na polskim rynku, która zdobywa coraz większą popularność. To zaawansowane technologicznie urządzenie przypominające pralkę suszy ubranie bez uszczerbku na jakości tkanin. Dzięki specjalnie dopasowanej temperaturze oraz wilgotności ubrania będą dłużej wyglądały jak nowe.
  • Umieść w pralce chusteczki wyłapujące kolor – chronią ubrania przed zafarbowaniem i pomagają zachować kolor tkanin.
  • Przed założeniem ubrań stosuj szczotkę klejącą – konieczne zwłaszcza w przypadku ciemnych ubrań czy tkanin przyciągających kurz, włosy lub sierść. Warto mieć zawsze w torebce szczotkę mini, aby w ciągu dnia odświeżać w razie potrzeby ubrania.

Ubrania, które wyglądają jak nowe

Ubrania to nie tylko element naszej codziennej rutyny, ale przede wszystkim coś, dzięki czemu wyrażamy siebie – odsłaniamy część naszej osobowości, pokazujemy co jest dla nas ważne. Dlatego warto poświęcić trochę uwagi ulubionym spodniom, czy koszulce – by jak najdłużej nam towarzyszyły i żeby długo wyglądały jak nowe.