Zwierzęta w domu – wady i zalety

Posiadanie zwierząt w domu wiąże się z licznymi obowiązkami oraz zadaniami, które musimy wprowadzić do naszego życia. Zwierzęta wymagają opieki i zaangażowania przez całą dobę.  Decydując się na psa lub kota warto pamiętać o korzyściach i wyzwaniach, które stawia przed nami nowy członek rodziny. 

Zalety zwierząt w domu:

 • Kontakt ze zwierzęciem poprawia samopoczucie, pomaga zapanować nad stresem, wycisza i uspokaja.
 • Spacery z psem lub kotem poprawiają naszą kondycję oraz zdrowie.
 • Zyskujemy prawdziwego przyjaciela i kompana do zabaw. Spędzamy z nim dużo czasu oraz szukamy nowych, kreatywnych form zabawy.

Wady zwierząt w domu:

 • Codziennie wydatki na pożywienie, środki pielęgnacyjne, akcesoria.
 • Zwierzęta gubią sierść oraz powodują, że w domu trudno jest utrzymać porządek.
 • Wizyty u weterynarza w przypadku chorób.

pies na kanapie przy oknie patrzący na fotografa

Sprawdzone sposoby na utrzymanie porządku w domu, w którym mieszka zwierzę

Jak utrzymać porządek w domu, w którym mieszka zwierzę? Poznaj skuteczne metody, które pomogą ci zachować czystość w domu.

 1. Dokładne, regularne czesanie zwierzęcia na zewnątrz domu np. na balkonie, tarasie, w ogródku.
 2. Systematyczne usuwanie sierści z kanapy, dywanu, mebli pokrytych materiałem za pomocą zwilżonych rękawiczek lateksowych lub szczotką klejącą. Z usuwaniem sierści dobrze też sobie poradzi szczotka kauczukowa, która przyciąga drobinki kurzu i sierści i jest bardzo higieniczna, ponieważ można ją myć pod bieżącą wodą.
 3. Codzienne odkurzanie powierzchni w domu. Kiedy nie masz czasu na odkurzenie całego mieszkania, sięgnij po miotłę kauczukową. Doskonale przyciąga ona włosy i sierść i można ją myć pod bieżącą wodą. 
 4. Po spacerze – wycieranie łap zwierzęcia zwilżoną szmatką lub moczenie ich w misce z wodą.
 5. Legowisko zwierzaka – regularne pranie tego miejsca, które jest siedliskiem sierści oraz różnych drobnoustrojów.
 6. Regularne przycinanie pazurów – zabezpiecza mieszkanie przed zniszczeniami, przede wszystkim pomaga uniknąć zarysowań na podłodze i meblach
 7. Stosowanie naturalnych środków czyszczących – postaw na ocet i sodę oczyszczoną. Przysłuży się to nie tylko zwierzęcym łapkom, ale i zdrowiu wszystkich domowników.

Porządek w domu zamieszkanym przez zwierzę jest możliwy

Utrzymanie czystości w naszym mieszkaniu lub domu zależy od nas samych. Przestrzegając kilku zasad oraz stosując sprawdzone sposoby na utrzymanie porządku w domu unikniemy zabrudzeń i sierści w naszych pomieszczeniach. Tylko systematyczne sprzątanie może przynieść pozytywne efekty. Każde zwierzę potrzebuje opieki oraz zaangażowania z naszej strony. Stosując profesjonalne urządzenia do sprzątania pomieszczeń, ubrań i mebli mamy gwarancję czystości w naszym domu.