Czysta łazienka w twoim domu

Statystycznie w łazience spędzamy dwa lata swojego życia. Łazienka powinna być przede wszystkim wygodna i czysta. To jedno z pomieszczeń, w których zawsze jest dużo zanieczyszczeń i bakterii, nie ma co się dziwić służy nam do higieny osobistej. Co zrobić, aby w naszej łazience panował porządek i czystość? 

czysta i jasne łazienka w kolorze białym

Skuteczne narzędzia do sprzątania łazienki 

    1. Niebezpieczna toaleta – nie od dziś wiemy, że toaleta to największe skupisko bakterii i zarazków w naszej łazience. Aby uniknąć rozprzestrzeniania ich na całej powierzchni łazienki, należy zawsze opuszczać deskę przed spuszczeniem wody. Przy otwartej desce klozetowej “chmura” zarazków przemieszcza się na akcesoria wokół obszaru wc (ręczniki, szczoteczki do zębów, kosmetyki, kubeczki, mydło). Kostki dezynfekujące muszlę toalety przy każdym spłukaniu,  bezkołnierzowa misa wc czy zestaw czyszczący do wc to akcesoria, które pomogą nam utrzymać czystą i higieniczną łazienkę.
    2. Osad i kurz na płytkach – na płytkach, czy w innych miejscach narażonych na wilgoć takich jak prysznic, wanna, miejsca obok toalety czy umywalki często zbiera się osad z mydła i kamienia, a czasami grzyb i pleśń. Nieodpowiednio zabezpieczone fugi są idealnym miejscem dla rozwoju grzybów i pleśni. Do domowych sposobów usuwania pleśni zaliczamy: ocet, proszek do pieczenia, pastę do zębów, płyn do mycia naczyń i sok z cytryny.  Jeżeli mamy do czynienia z gładkimi powierzchniami sprzątanie nie będzie kłopotliwe, a wytarcie kurzu zajmie chwilę. Coraz bardziej popularne są płytki w różnych strukturach i geometrycznych wzorach, które w połączeniu z fugami stanowią nie lada wyzwanie dla osób, które będą je czyścić.Czyszczenie ułatwi nam nie tylko dobry detergent, ale też odpowiedni sprzęt. Warto zaopatrzyć się w szczotkę do fug o specjalnym kształcie i twardym włosiu. Po wyszorowaniu płytek i fug warto je zabezpieczyć specjalnym środkiem grzybobójczym i pleśniobójczym, aby utrzymać efekt na dłużej.
    3. Osady na armaturze łazienkowej – chromowane baterie łazienkowe są szczególnie podatne na zabrudzenia, osady z mydła czy kamień. Jednocześnie są bardzo delikatne i łatwo je uszkodzić lub zarysować. Do najprostszych czynności zapobiegających osadzaniu się brudu należy każdorazowe czyszczenie i wycieranie armatury do sucha. Aby uniknąć zacieków warto mieć pod ręką ściągaczkę do łazienki, która usuwa ślady po mydle i wodzie ze wszystkich powierzchni w łazience. 
    4. Ceramika łazienkowa – brodzik, wanna czy umywalka uwielbiają osad z mydła i wody. Zaleca się każdorazowo wycierać ceramikę do sucha. Jest to jednak bardzo czasochłonne zajęcie. Przy dużych zabrudzeniach należy zaopatrzyć się w szczotkę, idealnie nadającą się do wypukłych i nierównych powierzchni w łazience, w detergent w formie żelu, który długo utrzymuje się na powierzchni i zabija zarazki. Problemem, z którym najbardziej borykają się panie są długie włosy, przez które często zatyka się odpływ w wannie czy prysznicu. Aby przywrócić rurom drożność należy posiadać w swojej łazience odtykacz do zlewu oraz specjalistyczny płyn do udrażniania rur z formułą rozpuszczającą włosy. 
    5. Świeży zapach – Łazienka, w której unosi się przyjemny, świeży zapach kojarzy nam się z czystością i higieną, dlatego warto zadbać również o ten aspekt.Producenci zapachów do łazienek tworzą całe serie odświeżaczy w różnej postaci. Możemy zaopatrzyć naszą łazienkę w odświeżacz w sprayu, kulki żelowe zapachowe, zapach umieszczany w kontakcie, pałeczki zapachowe w flakoniku i wiele innych. Oprócz nut zapachowych umilających nam pobyt w łazience warto pamiętać o wentylatorach i ciągach wentylacyjnych oraz otwieraniu okna i drzwi na noc. Powietrze w tym pomieszczeniu musi krążyć a nadmiar wilgoci odparowywać. 

Jak widać utrzymanie czystości w  łazience nie musi być bardzo trudne czy czasochłonne. Jeśli zaopatrzymy się w odpowiednie akcesoria i detergenty, sprzątanie łazienki pójdzie nam sprawnie i będzie skuteczniejsze. Pamiętajmy też, aby każdorazowo do sprzątania łazienki zakładać rękawiczki ochronne.